Savonlinnan joulun avaus 21.11. klo 9-14
Savonlinnan joulun avaus lauantaina 21.11.2026 tuo kaupunkiin Joulupukin ja Joulumuorin kera tonttujen. Samalla avautuu joulumyyjäisten tapahtumaketju, joka jatkuu aina jouluun saakka.
Joulun avauksen ohjelma
- Klo 9 Kaupungin jouluvalot syttyvät ja Joulupukki ja muori aloittavat päivän linja-autoasemalla, jossa yhdistysten joulutori on avoinna koko päivän klo 14 saakka.
- Klo 10.15 alkaen lapsikuorot kokoontuvat linja-autoasemalla ja saattelevat joulupukin ja -muorin kauppatorille Olavinkatua pitkin. Tule vilkuttamaan kulkueen tontuille ja toivottamaan hyvää joulua!
- Kauppatorilla jouluisesta tunnelmasta pitävät huolen lapsikuorot sekä Savonlinnan Taidelukion laulavat tontut
- Klo 11.30 Kaupungin hallituksen puheenjohtaja Tuukka Suomalainen avaa Savonlinnan joulun ja kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen pitää puheen klo 12.
Joulun avaus päättyy torilla noin klo 14.
Kauhujen saaren mahdollistaa
Savonlinnan kaupunki, Kulttuurin unelmavuosi 2026 -hanke, Savonlinnan seudun kolmonen ry, Samiedu ja K-Citymarket Savonlinna


